Проєкт "Листи Маргарет Сенгер"

Articles

05 Aug 2022

Інформаційний бюлетень №57 (весна 2011)

Клієнтські листи — авіапоштою

З багатьох тисяч листів, отриманих Маргарет Сенгер від жінок і чоловіків, які  шукали поради щодо контрацепції, лише  невелика частина надійшла з-за меж Сполучених Штатів.

Проте ці листи з усіх куточків світу є одними з найцікавіших листів клієнтів, які зберігаються сьогодні в архіві Сенгер. Вивчаючи міжнародну діяльність Сенгер для створення четвертого тому “Вибраних листів Маргарет Сенгер” під назвою “Навколо світу задля контролю над народжуваністю” (1920-1959 рр.), ми бачимо, що ці листи є різноманітні та цікаві, і показують зовсім інший погляд на розуміння та доступність контрацепції у певних країнах та регіонах, ніж той, який ми отримуємо з повідомлень уряду та преси або організаційних матеріалів.

Щодо листів внутрішніх клієнтів, надісланих Сенгер, сьогодні  збереглася лише їх невелика частина. Деякі, безсумнівно, були втрачені, а багато інших, ймовірно, знищено з міркувань конфіденційності однією з організацій Сенгер. У більшості випадків ми не маємо особистої відповіді від Сенгер. Оскільки законодавство США забороняло надсилати інформацію про контрацепцію поштою, Сенгер зазвичай надсилала  стандартні листи-шаблони з інструкціями, щоб зв’язуватися з регіональною групою чи організацією з контролю за народжуваністю в Англії.

Іноземні листи, які вона отримувала, мають багато спільного з листами американських клієнтів, включаючи тенденцію плутати контрацепцію з абортом. Майже всі вони наповнені  щирим смутком та відчуттям терміновості. В цілому, ці листи відрізняються від американських тим, що вони, як правило, більш формальні (частково через труднощі пов’язані з написанням англійською) і серед них набагато більше листів від чоловіків.

Чимало клієнтів писали Сенгер після того, як прочитали книгу судді Бена Б. Ліндсі “Фактичний шлюб”, опубліковану в кількох міжнародних виданнях наприкінці 1920-х і на початку 1930-х років. Ліндсі включив у свою книгу інформацію про Сенгер та Американську лігу з контролю за народжуваністю в Нью-Йорку (в тому числі і її адресу).

Далі наведені уривки з добірки листів цих закордонних клієнтів, частина яких буде включена до четвертого тому. Після першого листа йде особиста відповідь від Сенгер, яка є незвичною тому, що це один із небагатьох випадків, коли вона рекомендувала вазектомію.

Від чоловіка та батька із Гульбарги, Індія, 24 грудня 1935 року (LCM 17:1176-80)

   Відтоді, як ви з’явилися в цій країні зі стародавньою цивілізацією, я з великою цікавістю читаю ваші лекції, і ми з дружиною хочемо прислухатися до ваших порад щодо контролю за народжуваністю. Що стосується звичаїв та моралі, то ми обидвоє ще ніколи за все своє життя не западали ні за кого іншого. Моя дружина народила 9 дітей, 6 з яких живі, і ми молимося та вкладаємо усі свої ресурси для їх підтримки та довгого щасливого життя. Але зараз наші можливості вичерпуються: моя дружина повністю втратила свою життєву силу, хоча їй лише 28, і я не можу заробити більше, ніж те, що ледь вистачає для нашої теперішньої сім’ї. Окрім того, найважчим є знайти хорошого нареченого з відповідним статусом і респектабельністю для дівчат. 

   Я знаходжуся під релігійною обітницею, згідно з якою я не повинен ходити до жодної іншої жінки, окрім моєї законної дружини. Мені лише трохи більше ніж 40 і я пов’язаний такою ж урочистою обітницею більше не одружуватися. Що мені тоді робити? 

  Повна абстиненція або стриманість неможливі. Я не лише моральна істота, але й релігійна людина, зв’язана багатьма моральними обітницями. Чи порушу я ці обітниці? Це неможливо, поки в мені є проблиск життя. 

 Немає ніякої іншої альтернативи, окрім прийняття вашого методу, і я прошу вашої поради та керівництва. 

 У своєму ефірному зверненні в Бомбеї ви заявили, що маєте безпечний і безвідмовний пристрій, який коштує не більше 14 анн і залишається на все життя. Я вражений  цією заявою. 

 Я вже використовував шкіряні ковпачки, але вони не були надійними й служили не більше як місяць. Всупереч тому, що я витратив багато грошей на ці ковпачки, у нас все одно народилася  дитина. 

 Тому я дуже щиро прошу вас надати мені один або два пристрої, які можна було б легко встановити і які були б дійсно “надійними”. Якщо ви зможете постачати такий матеріал, то ваш рух безсумнівно отримає масове поширення в Індії, всупереч організованій опозиції, якщо така є. 

 Будь ласка, дайте мені знати, де я можу отримати ваш пристрій і хто зможе його встановити. (LCM 17:1176-80.)

Відповідь Сенгер, 30 грудня 1935 р.

  Я отримала вашого цікавого листа. Я думаю, що у вас складна проблема, але, можливо, не складніша, ніж у тисяч інших, які, як і ви, намагаються жити чудовим, релігійним, ідеальним життям. Після глибоких роздумів я повинна запропонувати наступне: 

 У вас вже є настільки велика сім'я, наскільки ви можете її забезпечити. Ви вже дали обітницю більше не одружуватися. Повна абстиненція була б для вас недоцільною, але, ймовірно, порушення вашої обітниці принесло б вам велике нещастя. 

 Як відповідь на вашу проблему мені слід запропонувати вам зробити легку операцію вазектомії. [...] 

 Це може означати для вас поїздку з дому, але я запевняю вас, що даний метод дуже простий. Це займає не більше десяти-п'ятнадцяти хвилин, використовується лише невелика кількість місцевої анестезії, і в той же день можна йти додому. Ви ні в якому разі не втратите здатність у своєму сексуальному житті чи будь-яким іншим чином. Тисячі чоловіків роблять це в усьому світі, щоб позбавити своїх дружин від труднощів занадто великої кількості вагітностей, коли інші методи недоступні. Я особисто знаю десятки чоловіків, які зробили це десять чи дванадцять років тому і з того часу насолоджуються міцним здоров’ям і щасливим любовним життям. (LCM 17:1212.)

Від нареченої з Тель-Авіву, Палестина, 11 грудня 1930 р.

 Найближчим часом я виходжу заміж, але оскільки мій наречений, а також мій матеріальний стан змушують мене продовжувати працювати в офісі, я вимушена вжити заходів, щоб деякий час не завагітніти. 

Тому я буду дуже вдячна, якщо ви напишете мені, як запобігти вагітності. (LCM 19:628)

Від дружини та матері з Котабато, Філіппіни, 4 вересня 1951 року

У мене вже п'ятеро дітей, і я підозрюю, що скоро народжу шосту. Мій чоловік часто каже мені звернутися до лікаря з приводу контрацепції. Ми обоє згодні з цією ідеєю, але я не можу набратися достатньо сміливості, щоб передчасно народити дитину. 

Тому я буду дуже вдячна, якщо ви підкажете мені як уникнути зачаття, не вдаючись до контрацептивів, щоб спровокувати аборт. (MSM S35:185)

Від чоловіка та батька із Сент-Джонса, Антигуа, 10 липня 1951 року

 Я не хочу бути нав’язливим, але я просто прошу вас пролити трохи світла на моє невігластво [. . .] 

Я пишу вам не тому, що я гульвіса, який не хоче дітей.  Я батько 4 дітей. Перший хлопчик народився у 1947 році, другий — у 1948, третій — у 1949, а потім я зрозумів, що справи йдуть надто погано, тому я поцікавився і дізнався про цей песарій Ренделла, який я використовував, але в червні цього року моя дружина народила маленьку дівчинку. Мені 30 років, а моїй дружині 28. Ми одружилися в 1946 році, вартість життя змінилася, і дуже важко провести його так, як хотілося б. Коли моя дружина має народити дитину, вона завжди хоче, щоб я був з нею, і, змушений там бути, я почуваюсь як у в’язниці. Будь ласка, напишіть мені, оскільки я з нетерпінням чекаю на вашу відповідь і сподіваюся, що ви не скажете мені спати на даху. (MSM S34:921)

Від нареченої з Риги, Латвія, 27 серпня 1932 року

Зараз я збираюся одружитися, але оскільки я не можу дозволити собі мати дітей у перші роки, і через те, що я не хочу псувати своє здоров'я використанням недосконалих речей, я прошу вас надіслати мені інформацію про найновіші та найнадійніші наукові надбання з цього питання. 

Мені 25 років і мій чоловік буде першим чоловіком у моєму житті. Я констатую цей факт, тому що хочу, щоб ви надали мені свою інформацію без припущення, що я вже мала досвід. (LCM 20:479)

Від дружини та матері із Сантьяго, Чилі, 30 листопада 1931 року

Я насмілилася  звернутися до вас через велике занепокоєння, оскільки ніхто інший у цій дивній і старомодній країні, здається, не може або не хоче допомогти мені з моєю проблемою. 

Шість років тому я вийшла заміж за чилійця і відтоді народила чотирьох дітей, а п’ята народиться наступного місяця. Мій чоловік має фабрику, але в ці важкі часи вона не випускає достатньо продукції, щоб він міг належним чином утримувати свою сім’ю. Нам довелося залишити наш дім і піти жити до матері мого чоловіка [. . .] 

Ми не можемо і далі продовжувати народжувати дітей кожен рік. Цей економічний стрес є надто великим для мого чоловіка і для мене теж. Моє здоров'я серйозно страждає. [. . .] 

У мене є лікар, друг сім’ї, який був би радий допомогти мені, але, як не дивно, лікарі в цій країні ніколи не отримують ці найважливіші знання. Усе, що вони можуть знати, це звичайні небезпечні хімікати тощо. [LCM 19:1147]

Від американки? дружини й матері з Бейрута, Сирія, 28 серпня 1932 року

Будь ласка, порадьте мені, як запобігти подальшим вагітностям, поки ми не будемо готові мати більше дітей. 

Ми одружені 6 років. У мене було 3 дітей. 1 померла, і нещодавно мені довелося зробити аборт, тому що ми не можемо дозволити собі утримувати прислугу, а моя наймолодша дитина ще зовсім мала і потребує всієї моєї уваги. 

Отримати цю інформацію тут, на Сході, дуже важко. [LCM 19:635]

Від дружини з Маньчжурії, Північно-Східний Китай, 20 липня 1932 року

Буду вам дуже вдячна, якщо ви допоможете мені надіславши якийсь засіб для запобігання зачаття. 

Я жінка досить міцного здоров'я, але мати дітей буде небезпечно для мене та дітей. 

Одружена пів року, мені 20 років. 

Ходити щомісяця до лікарів — це  не добре. 

Будь ласка, дайте мені знати вартість засобу та вашу пораду. (LCM 19:244)

Від чоловіка-багатоженця з Голд-Косту, Африка, приблизно 1943 рік

 Маю честь з великою повагою подати заявку на ваш спеціальний та винятковий каталог. Я одружився з двома жінками, тож постарайтеся як тільки зможете і надішліть мені його. 

Спробуйте зробити все можливе, щоб надіслати його мені якомога швидше. (MSM S23:510).

Was this article helpful?

77 readers found this helpful

Yes No
Thanks for your feedback!

Related Articles

We keep you up to date with the latest news and industry insights